ÖNEMLİ DUYURU

Mobil uygulama, web veya istasyonlardan üye olunduğunda abonman kartı alınamadığı takdirde sisteme kayıtlı cep iletişim numarası üzerinden mobil uygulamalara girilerek aşağıda belirtilmiş olduğu gibi ”TEK ŞİFRE” yöntemi ile kiralama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

NASIL KİRALARIM ?

Bisiklet kiralama Kobis üye kartı, Kişiselleştirilmiş Kent Kart ve Tek Şifre Yöntemi ile yapılmaktadır.

KOBİS Üye Kartı İle

Kocaeli Fuarı içindeki Seyahat Kartları Bürosundan sisteme üye olarak 10 TL karşılığında KOBİS üye kartlarınızı alabilir ve kontör yükleyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Üyelik için kimlik bilgileri gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı) Kobis Üye Kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. (Yasa Gereği) Üye kartınızı bisiklet park yerlerindeki panele okutup şifrenizi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz. Bisikleti teslim ederken boş ve hizmet dışı olmayan park yerine bisikleti bırakarak ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde bisikleti teslim etmediğiniz görülür. Kayıtlı üye değil iseniz üye işlemleri sayfasından üye ol linkine tıklayarak üyelik formunda istenen bilgileri doldurarak anında sisteme üye olabilir. Abonelik ücreti ve dolum işlemlerini kredi kartınız ile web sitesindeki Üye Kartı Al-Kredi Yükle linkinden yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanmadan da üye kartınızı Fuar içi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden sisteme internet üzerinden üye olduğunuzu belirterek 10 TL karşılığında alabilir ve dolum yapabilirsiniz. Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili Alo 153 çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Kent Kart İle

Sadece kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile üyelik işlemleri yapılabilmektedir. Kişiselleştirilmiş kartlar; 18 yaş üzeri Öğrenci Kartları, Öğretmen Kartları ve 60 yaş üzeri seyahat kartı sahiplerini ifade etmektedir (Engelli ve 65 yaş üzeri gibi ücretsiz seyahat kartları ile üyelik yapılamamaktadır). Kent kartınızla Akıllı Bisiklet İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır. Üyelik işlemi ve hesap işlemlerinden kredi aktarımı tamamlandıktan sonra kentkartınızı bisiklet park yerlerindeki panele okutup şifrenizi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz. Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir. Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili Alo 153 çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

Tek Şifre Yöntemi İle

Kobis web veya uygulama üzerinden oluşturulan üyeliklerde geçerlidir. Kart Al/Kredi Yükle butonundan kart ücreti ve bakiye yüklemesi tamamlandıktan sonra Tek şifre oluştur butonu ile oluşturulan şifrenizi (15 dk geçerlidir, süre geçince yenilenmesi gerekir) bisiklet park yerlerindeki panelde giriş-şifre-giriş adımlarını takip ederek bisikletinizi alabilirsiniz. Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir. Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili Alo 153 çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.