KOBİS NEDİR?

KOBİS Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için bisiklet kiralama sisteminin ismidir.

Tarihçemiz;

2014 yılında 15 Akıllı Bisiklet İstasyonu, 180 adet Akıllı Park Ünitesi ve 100 Adet Akıllı bisiklet ile devreye alınmıştır.

2020 yılı itibari ile 74 adet İstasyon, 864 adet Akıllı Park Ünitesi, 520 adet Akıllı Bisiklet, 12 ilçede sistemimiz vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

KOBİS KOCAELİ’DE NERELERDE?

12 İlçede 74 İstasyon ile hizmet vermektedir

NASIL ÜYE OLUR VE KİRALARIM?

İstasyonlarda 3 adet farklı şekilde bisiklet kiralama sistemimiz mevcuttur. İndirimli seyahat kartı olan öğretmen, öğrenci ve 60 yaş üstü kent kartlar ile sisteme bisiklet kiralama terminallerin den üye olunabilir bakiye aktarımı yaptıktan sonra bisiklet kiralaması yapılabilmektedir. 2. Alternatif olarak kredi kartı ile maksimum 3 bisiklet kiralama seçimi yapılabilecek sonra ödemesi yapılır ve bisiklet kiralanır. Son olarak seyahat kartları biriminden kobis kartı temin edilerek veya ödemesi Android uygulamasında kobis mobil uygulama indirerek kişi kart ücretini bakiyesini yükleyebilir.

Admin panelimizle istasyonlarımızın doluluk oranlarını, arızalarını uzak dan izleyebiliyor ve müdahalede bulunuluyor. İstasyonlarımızda 24 saat güvenlik kamera sistemi izleniyor. Bisikletlerimizin tamamı GPS sistemi mevcut olup yönetici panelinden takibi izlenmektedir. Vatandaşlarımızın öneri ve görüşlerini 153 ve kobis.com.tr üzerinde inceliyor ve uyguluyoruz.

İSTASYONLAR VE BİSİKLETLER ARTIK DAHA MODERN

3. Etap’la birlikte artık daha modern istasyonlar ve bisikletlerle vatandaşların memnuniyeti arttırıldı. Yapılan yeniliklerle;

Bisikletler daha sağlam ve estetik yapıya kavuştu. Her bisiklete GPS takip cihazı takılıp, takipleri kolaylaştı. RF ID ve GPS teknoloji sayesinde veri tabanı ile irtibat kurarak aktif hale gelen sistemde bisikletin tüm hareketleri izlenebiliyor.

KİOSK üniteleri ve yazılımları komple yenilendi. KİOSK ünitelerinin üst tarafında 61cm’lik bilgilendirme ekranı ve güvenlik kamerası bulunuyor. Dokunmatik yeni kullanım ekranı çok fonksiyonlu olarak geliştirilmiş yazılımı sayesinde büyük kolaylıklar sağlıyor.

Park ünitelerinin yeni versiyonları ile bisikletlerin güvenliği arttırıldı. Dijital park ünitesi panelleri ile bisiklet alma ve iade işlemleri daha da kolaylaştı.

SİSTEM İZLENİYOR MU?

Sistemimizi Admin panel üzerinde park doluluk oranları, arızaları ve şikayetleri, 24 saat Alo 153 ile koordineli bir şekilde izliyoruz.